8 czerwca 2024 ― sobota

Spotkajmy się w Łazienkach Królewskich

(odcinek 5)

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią polskiego jeździectwa sportowego na kolejne (piąte) już spotkanie z cyklu „Polscy jeźdźcy olimpijscy w 100-lecie Igrzysk w Paryżu„.

Spotkanie odbędzie się na terenie Łazienek Królewskich-Stajnie Kubickiego w Warszawie w poniedziałek 17 czerwca 2024 roku o godzinie 18.00

Kanwą kolejnego spotkania będzie przypomnienie startów olimpijskich polskich jeźdźców dyscypliny ujeżdżenia oraz omówienie niełatwych losów tej konkurencji sportowej w Polsce zarówno w okresie międzywojennym jak i po II WŚ.

Przedstawimy też historię hipodromu łazienkowskiego, zniszczonego podczas działań wojennych. Warto chyba pamiętać o tym, że Hipodrom w Łazienkach Królewskich zbudowany został w błyskawicznym tempie w 1927 roku i przez kolejne 13 lat był nie tylko miejscem sukcesów polskich jeźdźców-kawalerzystów w rywalizacji z czołówką światowego jeździectwa, ale również popularnym miejscem spotkań elit przedwojennej.
Miejsce to zapisało więc piękne karty w blisko 100-letniej historii Polskiego Związku Jeździeckiego.

Uczestnicy spotkania zapoznają się również z planowanymi wydarzeniami na terenie Łazienek Królewskich 15 sierpnia 2024, czyli w dniu Święta Wojska Polskiego.

Marek Zieliński (Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie)
Marcin Szczypiorski

Program spotkania:

1. Otwarcie spotkania, omówienie programu (Marek Zieliński, Marcin Szczypiorski).

2. Dyscyplina ujeżdżenia w Polsce w okresie międzywojennym (dr hab.Renata Urban, prof.USz.).

3. Powojenne starty olimpijskie dyscypliny ujeżdżenia (Moskwa 1980, Pekin/Hongkong 2008, Londyn 2012) oraz droga polskich dresażystów w „doganianiu” krajów przodujących w tej dyscyplinie (Monika Słowik).

4. Wspomnienia uczestników w/wym. I.O. ze startów/udziału. Zaproszeni uczestnicy jeździeckich ekip olimpijskich dyscypliny ujeżdżenia oraz zawodnicy kandydujący do ekipy olimpijskiej na I.O. Paryż 2024.

5. Aktualna sytuacja w dyscyplinie ujeżdżenia na świecie oraz informacja o przygotowaniach polskich jeźdźców dyscypliny ujeżdżenia do  I.O. Paryż 2024. (Monika Słowik + ?).

6. Historia powstania hipodromu w Łazienkach Królewskich (dr hab.Renata Urban, prof.USz.).

7. Informacja o planowanym wydarzeniu na terenie Łazienek Królewskich z okazji Święta Wojska Polskiego – 15.08.2024.

Udostępnij: