8 lutego 2024 ― czwartek

Spotkajmy się w Łazienkach Królewskich

Rok 2024 to dla polskiego jeździectwa sportowego rok szczególny. Dokładnie 100 lat temu podczas VIII Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich rozgrywanych w Paryżu po raz pierwszy wśród olimpijskich ekip, zadebiutowała reprezentacja odrodzonej Polski.

Polacy wystartowali w 10 dyscyplinach. W lekkiej atletyce, szermierce, boksie, wioślarstwie, zapasach, w strzelectwie, piłce nożnej, żeglarstwie, kolarstwie i jeździectwie.

W pierwszym swoim olimpijskim występie nasi reprezentanci zdobyli medale w ostatnich dwóch dyscyplinach.

W kolarstwie w konkurencji 4000 m na dochodzenie drużynowo znakomite drugie miejsce i srebrny medal wywalczyli Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk. W najbardziej nas interesującym jeździectwie brązowy medal w klasyfikacji indywidualnej w konkurencji skoki przez przeszkody wywalczyła para mjr. Adam Królikiewicz i Picador. Drużynowo w skokach Polacy uplasowali się na 6 miejscu. W konkurencji WKKW, w klasyfikacji drużynowej zajęliśmy 7 miejsce.

W setną rocznicę tego pięknego debiutu olimpijskiego Łazienki Królewskie w Warszawie serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych tematem do serii spotkań poświęconych jubileuszowi 100-lecia startów reprezentacji Polski w Igrzyskach Olimpijskich, zdobycia pierwszego medalu olimpijskiego przez mjr Adama Królikiewicza (I.O. Paryż 1924) oraz przypomnienia – wspomnienia wszystkich startów jeźdźców w I.O., aż do roku 2020/21, w kontekście czekającego nas startu w XXXIII I.O. PARYŻ 2024.

W spotkaniach udział wezmą między innymi polscy jeźdźcy wszystkich trzech konkurencji olimpijskich – ujeżdżenia, skoków i wszechstronnego konkursu konia wierzchowego.

Pierwsze z serii spotkań odbędzie się w sobotę 17 lutego 2024 roku o godzinie 16:00 w Łazienkach Królewskich – Pałac na Wyspie.

Program spotkania przewiduje:

  • Debiut reprezentacji Polski w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924 r. i pierwsze medale Polaków – brązowy por. Adama Króliokiewicza w jeździectwie i srebrny drużyny kolarskiej – wystąpienie dr hab. Renaty Urban, prof.US
  • Wspomnienie Cezarego Harasimowicza – wnuka mjr Adama Królikiewicza
  • Wspomnienie dotyczące medalistów I.O. Paryż 1924 w kolarstwie.
  • Od pierwszych sukcesów polskiego jeździectwa po odzyskaniu przez Polskę niepodległości do budowy hipodromu na terenie Łazienek Królewskich oraz powołania Polskiego Związku Jeździeckiego (18.02.1928) – wystąpienie dr hab. Renaty Urban, prof.US
  • Śpiewający trener – prezentacja kilku utworów przez Wojciecha Mickunasa

Kolejne terminy spotkań (orientacyjne ze względu na kalendarz zawodów jeździeckich) :

  • sobota 16 marca 2024
  • sobota 13 kwietnia 2024
  • sobota 18 maja 2024
  • sobota 15 czerwca 2024
  • sobota 13 lipca 2024
Udostępnij: